CZ | EN | DE odkaz na video « návrat na rozcestí

Závody raftů na vltavě

V termínu 19 - 20. 2014 se konají na Vltavě raftové závody. Přijďte si zazávodit. Závod je i pro neregistrované.

Pojďte si na Vltavě vyzkoušet závodní rafting, lákají raftaři

Vyschlá Jizera, kde se měly konat závody Mistrovství České republiky a Českého poháru v raftingu, "vyhnala" raftaře na Vltavu do Vyššího Brodu. Zde se o víkendu 19.-20. dubna 2014 uskuteční závody ve sjezdu a své síly mohou změřit i neregistrovaní vodáci. Lákadlem může být i možné navýšení vodního stavu oproti běžnému průtoku, o kterém pořadatelé jednají.  

"Závody na raftech jsou otevřeny pro všechny, kteří si chtějí změřit své síly a schopnosti s mistry světa nebo jenom se svými kamarády," vysvětluje předseda Rady raftingu SVOČR Libor Polák. "Žádný jiný sport nenabídne rekreačním závodníkům možnost zajet si stejný závod a stejnou trať, jako ti nejlepší včetně úřadujících mistrů světa a Evropy." Čtyřčlenné posádky potřebují pouze vlastní člun, vesty, helmy a pádla. Na místě se zaregistrují, dostanou startovní číslo a mohou závodit. "Pokud se  sejde více než šest neregistrovaných posádek, odmění pořadatel nejrychlejší posádky také v této "open" kategorii pro veřejnost," slibuje Polák.

Pokud by zájemce jízda na raftu chytla, není problém se vydat i na další závody pořádané SVOČR. "Další vhodnou akcí jsou slalomy a sprinty na kanále v pražské Troji 7.-8. června 2014, další termíny najdou zájemci na www.kanoe.cz" nabízí Polák další varianty pro vodáky milující adrenalin.

Trať na Vltavě pod Vyšším Brodem je ideální místem pro otestování vodáckých schopností. "Je to příjemně tekoucí voda, kterou většina českých vodáků dobře zná. Nejsou zde žádné záludnosti. Na druhou stranu bude asi řada vodáků překvapena, že jet delší úsek na raftu v tempu a držet při tom optimální stopu není až tak snadné, jak to může na první pohled vypadat." Právě přeceňování vodáckých schopností je častým jmenovatelem tragických událostí na řekách. Raftové závody tak mohou působit i jako vhodná prevence před riskantním hazardem na jezech či sjíždění rozvodněných řek. "Vodák najednou vidí, že i taková zdánlivá banalita jako jízda rovně nebo vyhnutí se překážce vyžaduje souhru celé posádky a znalosti základních záběrů a čtení vody," dodává Polák. "A když to vodáci zjistí na závodech, tak je to mnohem bezpečnější, než za asistence hasičů nebo pohřební služby někde na nebezpečném jezu."

Start bude v kempu ve Vyšším Brodě, cíl v kempu U tří veverek. Prezentace závodníků a výdej startovních čísel se uskuteční mezi 9 a 10 hodinou v půjčovně lodí „rafting Vltava“ - Petr Putzer na levém břehu u silničního mostu ve Vyšším Brodě. Startovné činí 300 na posádku. Start závodu bude ve 12 hodin. Kontakt na pořadatele je Martin.Prochaz@seznam.cz.Zpět na všechny aktuality